Предменструалните симптоми са неизбежен спътник на всяка жена в детеродна възраст и представляват комбинация от физически, емоционални и психологически фактори, които се появяват преди менструалния цикъл и оказват влияние върху ежедневието й.
Предменструалният синдром, известен още като ПМС, е проблем, засягащ около 90% от дамите на възраст от 20 до 45 години. Той се свързва с редица неразположения, които траят между една и две седмици – от началото на овулацията до първите дни на менструацията. Сред най-честите симптоми са:
- Раздразнителност, резки смени на настроението, депресивни състояния
- Болезнени и уголемени гърди
- Задържане на вода, подуване
- Отпадналост
- Понижена концентрация
- Омазняване на кожата и косата
- Акне
- Повишен апетит за сладко
- Обилно потене
- Мигренозни главоболия, изострена чувствителност към светлина и шум
Защо страдаме от ПМС?
Сред основните причини за развитието на предменструалния синдром са промените в нивата на хормоните в женското тяло, които настъпват с месечният цикъл.
В определени моменти от месеца нивата на естрогена и прогестерона се повишават. Естрогенът отговаря за нормалното формиране и узряване на яйцеклетката, като нивото му е най-високо през дните на овулацията. Когато зрялата яйцеклетка премине към маточната тръба, количеството естроген намалява и се повишава нивото на прогестерона, който спомага за удебеляване на маточната лигавица. В случай, че жената не забременее, нивата на естрогена и прогестерона спадат и настъпва менструация. При условие, че настъпи и минимално отклонение от нормалните количества на двата хормона, се наблюдават проблеми като раздразнителност, резки смени на настроението, депресивни състояния.
От значение за симптомите на ПМС са и нивата на допамина и серотонина, които се синтезират в тялото преди започване на менструацията и влияят на настроението ни.
Макар, че тези процеси се наблюдават при всяка жена, при някои дами дискомфортът е много по-силен, отколкото при други. Ето някои от възможните причини:
- Генетична унаследеност
- Повишена консумация на кофеин и алкохол
- Стрес и недоспиване
- Хранителен режим, който води до дефицит на важни витамини и минерали
Ето защо е необходимо да разберем откъде идват всички онези чувства, които не можем да си обясним, внезапни промени в настроението, мисли, които не можем да контролираме, заедно с реакции, които са по-изразени, по-интензивни и засягат нашето обкръжение.
Симптомите на ПМС не трябва да се пренебрегват, трябва да ги приемем и да се научим как да ги контролираме, за да облекчим дискомфорта и да намерим подкрепата, от която се нуждаем през този период.
Ефектът на ПМС върху емоциите и настроението
Като емоционални и психологически реакции в периода преди менструация можете да очаквате
Промени в настроението
Изразените и колебливи промени в настроението, които най-често възникват без ясна причина, са нещо, което жените често изпитват в предменструалния период. Разбира се, този симптом на ПМС се усеща и засяга пряко хората в непосредственото ни обкръжение. Понякога промените в настроението са толкова изразени, че водят до друг симптом на ПМС - депресия.
Депресивни чувства
Те обикновено се изразяват в чувство на тъга, загуба на интерес към нормалните ежедневни дейности и летаргия. Тези симптоми са различни при всяка жена, както по сила, така и по начина, по който се проявяват.
Раздразнителност
Непредсказуемите и неконтролируеми реакции към обичайните неща, желанието за кавга и гняв са изключително силно изразени преди цикъл при жените. Повечето жени са плачливи през този период и лесно плачат за дреболии.
Повишена нервност
Чувство на напрежение и нервност също присъства по време на ПМС. Чувството на дискомфорт или безпокойство също може да се засили.
Лоша концентрация
Неспособността за фокусиране и концентрация е друг симптом на ПМС, който намалява производителността през този период. Лошата концентрация може да бъде отражение и на комбинация от други физически и емоционални симптоми на ПМС.
Когато добавим емоционалния аспект на ПМС към ясните физически оплаквания, добиваме представа, че това е изключително сложен период, който засяга много аспекти от живота ни. Освен разбирането е необходимо и да направим нещо, за да облекчим симптомите на ПМС и тяхното въздействие върху нас.
Как да намалим негативното влияние на симптомите на ПМС?
Един от най-важните и основни начини да контролирате менструалния си цикъл е да го проследявате редовно чрез менструален календар. Не забравяйте да отбележите началото и края на менструацията си и можете да започнете, като запишете някои от най-забележимите симптоми, които сте изпитали, както и как сте се чувствали преди менструацията.
Това също може да бъде полезно, когато става въпрос за наблюдение на вашето репродуктивно здраве. Интензитетът и начинът на проява на определени симптоми може да бъде добър знак, че е време да посетите Вашия лекар.
Най-важното е да приемете, че по време на вашия цикъл тялото ви преминава през поредица от хормонални промени и че последствията от тези промени ви се отразяват във физически и психологически аспект. Вашето тяло е само ваше и вие най-добре знаете как се чувствате по време на ПМС.
Имайте предвид, че когато става въпрос за симптоми и оплаквания при ПМС, вие можете и трябва да си помогнете сами и честотните пластири са един от тези начини.
Честотен пластир Harmony при ПМС
Повечето симптоми на ПМС са резултат от интензивното влияние на хормоните, чиито нива са изключително променливи в периода преди и по време на менструация. Един от начините за облекчаване на симптомите на ПМС е установяването на хормонален баланс, който е първото условие за добро репродуктивно здраве, както и за цялостното здраве на жената.
Пластирът Harmony е предназначен именно да въздейства върху нивата на хормоните в тялото ни с помощта на честоти, като ги стимулира да се върнат в състояние на баланс по напълно естествен начин.
С помощта на пластира с честоти Harmony е възможно да се облекчат и премахнат симптомите на ПМС като:
- Подуване на корема
- Подуване на гърдите
- Повишен апетит за сладко
- Акне
- Проблеми със съня
- Раздразнителност и промени в настроението
- Главоболие
Как работят честотните пластири?
Честотните пластири се залепват върху кожата като временна татуировка в областта на матката, яйчниците или на акупунктурните точки SP6. Действието им продължава 4 – 7 дни. Те са водоустойчиви, което не нарушава комфорта на живот, работят постоянно, докато са върху тялото, не съдържат хормони и нищо от пластира не прониква през кожата в тялото ни, така че са напълно безопасни за употреба. Препоръчителна е употребата им от момичета на възраст над 15 години и жени от различни възрасти, а ефективността им за облекчаване на симптомите на ПМС и менструални оплаквания е потвърдена от голям брой наши потребители.
Дългосрочна употреба и комбинация с Recovery пластири
За по-дългосрочни резултати се препоръчва да използвате пластира Harmony непрекъснато в продължение на 3 месеца. При силна болка в долната част на корема се препоръчва комбинирането им с лепенки Recovery, които се залепват директно върху болезнените места. Това осигурява по-бързо облекчаване на болката и по-добър комфорт по време на менструалния цикъл.
Холистичен подход към здравето
С помощта на честотния пластир Harmony подхождате холистично към тялото си и действате върху цялостния баланс на организма, а не само върху определени симптоми, свързани с цикъла. Именно това е причината, поради която Harmony се превърна в съюзник на жените, които имат интензивни симптоми на ПМС, както и на тези, които страдат от нередовен месечен цикъл или симптоми на менопауза.