Менопаузата обхваща последната 1/3 от живота на съвременната жена и точно в тази възрастова категория затлъстяването е най-разпространено. Бързо увеличаване на теглото след менопаузата се наблюдава при 60-70% от жените. Причините са няколко, като основната е дефицитът на естрогени, а също така и възрастовите изменения в организма, водещи до увеличаване количеството на консумираната храна и намаляване на разхода на енергия.
Международно проучване, проведено през 2010 г., разкрива, че след 40-годишна възраст метаболизмът ни се забавя средно с 3% годишно. На практика това означава, че изгаряме с 50-60 калории по-малко дневно и ако не полагаме допълнителни усилия, качваме около 3 килограма за една година. Всяка година, да!
Напълняването, съпроводено с натрупване на мазнини в коремната област по време на менопаузата е поредното предизвикателство пред жените, тъй като освен нежелани промени във външния вид може да представлява и риск за здравето.
Въпреки че може да изглежда като неизбежна част от процеса на остаряване, наддаването на тегло в менопаузата не е нещо, което трябва да приемаме пасивно. Чрез разбиране на основните причини и възприемане на определени навици в начина на живот е възможно ефективно да поддържате телесното тегло и да се чувствате добре в тялото си.
Какво причинява увеличаване на теглото при менопауза?
1. Хормонален фактор
Още в периода на перименопаузата започва понижаване на яйчниковата функция, изтощаване на фоликулярния апарат, изменение в секрецията на хормоните от яйчниците и намаляване чувствителността на фоликулите към гонадотропините. Понижаването на нивото на естрогените е съпроводено с развитие на затлъстяване, остеопороза или остеопения, нарушения в хемостазата, а също така значителен риск от атеросклероза, водеща до исхемична болест на сърцето, артериална хипертония и инсулт. Както е известно, половите хормони определят начина на разпределение на мастната тъкан. Естрогените и прогестеронът определят локализацията на мазнини в тялото - по време на репродуктивната фаза жените имат повече мазнини по ханша и бедрата, докато по време на менопаузата мазнините започват да се натрупват повече в областта на корема.
Естрогенът участва и в регулирането на метаболизма, така че намаляването на този хормон може да забави значително способността на тялото да гори калории. По-бавният метаболизъм означава, че дори при еднакъв прием на калории, тялото изгаря по-малко, което води до излишни килограми. Намаленото ниво на естроген може също да повлияе на неправилното използване на инсулин от тялото, хормон, който регулира нивата на кръвната захар, което може допълнително да допринесе за наддаване на тегло, особено в коремната област, както и до диабет.
2. Загуба на мускулна маса
Основната загуба на мускулна маса започва след 50-годишна възраст (тогава можем да загубим до 15% от нея всяка година), но процесът започва още на 40-годишна възраст. В зависимост от физическата си форма жените могат да загубят между 16 и 40% от мускулната си маса след 40-годишна възраст. Как това се отразява на теглото ни? Факт е, че тялото изразходва най-много калории, за да „обслужва“ мускулната тъкан и колкото по-малки са мускулите ни, толкова повече калории се „спестяват“ и складират под формата на мазнини.
3. Други фактори
Комбинация от други симптоми, съпътстващи менопаузата като безсъние, промени в настроението, умора, депресия също могат да допринесат за по-честото посягане към храна, а в някои случаи и неконтролираното преяждане.
Безспорно е, че тялото ни преминава през редица промени по време на менопаузата и ни се струва, че трябва да положим много усилия, за да поддържаме всичките му функции. Борбата с килограмите никога не е лесна и през този период може да изглежда доста обезкуражаваща. Разбира се, необходимо е приспособяване към новото ви тяло, но и никога не трябва да се отказваме от грижите си за него!
Що се отнася до хормоните, вече можем да повлияем на техния баланс и да намалим нежеланите последици от менопаузата напълно естествено с помощта на честотни пластири. Пластирите с честоти на Biofield Care Bulgaria са иновативен продукт на квантовата медицина, създаден с помощта на най-новите нанобиотехнологии, с идеята да направят правилните честоти и тяхното положително въздействие върху тялото ни достъпни за всеки.
Как пластирите Harmony помагат за поддържане на теглото по време на менопаузата?
Пластирите Harmony съдържат комбинация от честоти за установяване на хормонален баланс при жените. По време на периодите на перименопауза и менопауза, поради спада на половите хормони, се често се наблюдават промени в настроението, умора, безсъние, горещи вълни и наддаване на тегло. Пластирите Harmony с честоти могат да облекчат и премахнат споменатите симптоми и да направят прехода към менопаузата много по-лесен за жените.
💖 Използвайте код MENOPAUSE5 за 5% отстъпка! 💖
Купи сегаПластири с честоти Harmony
Използването им е лесно и просто – поставят се върху тялото на определени акупунктурни точки. Честотите от пластира се активират при контакт с кожата, хормоналните рецептори балансират честотите на хормоните и по този начин облекчават всички симптоми, включително наддаването на тегло.
Лепенките Harmony се залепват като временна татуировка върху акупунктурните точки SP6, разположени от вътрешната страна на крака, четири пръста над глезена, на двата крака или в долната част на корема в областта на яйчниците.
- Те са водоустойчиви и се отделят сами след 4 до 7 дни, след което могат да се залепят нови.
- Важно е да се поставят върху суха и чиста кожа, върху която НЕ се нанасят кремове и лосиони за тяло, тъй като маслата ги премахват.
- За постигане на дълготрайни резултати се препоръчва непрекъсната употреба на пластирите за период от 3 месеца.
Ако искате да намалите негативното влияние на безсънието, стреса и изтощението върху апетита, препоръчително е да комбинирате пластира Harmony с честотните пластири B.E.Well, които имат положителен ефект върху нервната ни система като ни носят спокойствие, повече енергия и по-добро настроение.
Съвети за поддържане на жизнеността в менопаузата
Промените, през които преминава тялото по време на менопаузата, могат да бъдат интензивни и изтощителни. За да преминете по-лесно през тях, е важно да се посветите на тялото си, но също така и на укрепване на психическата си сила. Това, на което трябва да обърнете специално внимание е:
Здравословно хранене
Малки промени в ежедневната ни диета могат да направят чудеса за нашето тяло. През този период наблегнете на диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, протеини и здравословни мазнини. Увеличете приема на калций и витамин D, за да поддържате здравето на костите.
Управление на стреса
Не забравяйте да намалите въздействието на стреса върху тялото си, да намерите начин да се отпуснете и да се насладите на ежедневието. Важно е да поддържате социални контакти и да разчитате на емоционална подкрепа, за да се справите с промените в настроението.
Редовни упражнения
Физическата активност ще помогне на тялото ви да бъде по-гъвкаво и издръжливо, както и да запази мускулната маса, здравината на костите и телесния тонус възможно най-дълго. Намерете физическата активност, която ви харесва най-много и която ви подхожда. Упражненията са не само начинът да поддържате здраво и жизнено тяло, но и най-добрият начин да запазите психическата си сила.