Дислексия е състояние, което засяга от 5% до 12% от световното население, като разпространението й може да варира в различните възрастови групи. В ранната ученическа възраст често се наблюдава по-висок процент, тъй като изискванията за четене нарастват.
Какво е дислексия?
Дислексията е неврологично състояние, което засяга способността на човек да чете, да пише и да разбира правилното думите. Проявява се под формата на затруднение при разпознаването на букви, проблеми при свързването на думи със звуци, както и неразбиране на прочетеното въпреки нормалния интелект, доброто зрение и слух.
Всички знаем, че четенето е важно и представлява основата за учене и придобиване на знания. И докато повечето придобиват това умение в ранна детска възраст без особени усилия, има и такива деца, за които четенето, изучаването на буквите и писането са истинско предизвикателство.
Как се проявява дислексията?
Децата с дислексия полагат допълнителни усилия в ученето, често изостават с материала и трудно следват уроците, което също води до разочарование, намалено самочувствие и чувство на срам.
Тази трудност в ученето не е отражение на интелигентността, среща се и при над средно интелигентни хора, но е отражение на различен начин на обработка на информацията.
Основни симптоми на дислексия
Хората с дислексия може да четат с по-бавно темпо от своите връстници. За тях актът на четене често е придружен от разочарование и избягване поради свързаните предизвикателства.
Фините двигателни умения също са засегнати, което оказва влияние върху почерка и води до непоследователно или разхвърляно писане. Изучаването на втори език може да бъде трудно, особено по отношение на четенето и правописа.
Проблемите с паметта са често срещани, изразяващи се в затруднено запомняне на информация, представена устно или писмено.
Оценка на дислексията
Оценката на състоянието се извършва чрез поредица от когнитивни тестове, които включват:
- Оценка на разпознаване на букви
- Разделяне на думите на срички
- Разбиране на текст
- Правилен правопис, граматика и синтаксис
След това се оценяват фонологичните способности, които се отразяват чрез разпознаване и осъзнаване на звуци и звукови аспекти на езика чрез игра на думи и тестове за разграничаване на подобни звуци. В допълнение към езиковите и речеви умения се оценяват и когнитивните функции като памет, внимание, скорост на обработка на информация и зрително възприятие.
Влияние на дислексията върху училищните постижения и емоционалното състояние
Дислексията се отразява на училищните постижения и на дете с диагноза дислексия му е трудно да се справи като връстниците си, когато става въпрос за материала. Ако не се предприемат действия навреме, това предизвикателство може да повлияе на кариерата и способността за изпълнение на задачи като четене на инструкции, писане на доклади или организиране на времето.
Като се има предвид, че симптомите на дислексия се проявяват в момент, когато децата се социализират успоредно с ученето, е ясно колко може да им повлияе в емоционален смисъл. Хората с обучителни затруднения често се чувстват несигурни, разочаровани, некомпетентни и недооценени.
Постоянното сравняване с останалите и негативното себевъзприятие понякога пораждат силно чувство за малоценност и изолация от социални ситуации и кръгове.
Последствия от ненавременно лечение на дислексията
Ако дислексията не бъде забелязана и третирана правилно, тя може да предопредели по-нататъшните избори по отношение на образованието и кариерата, като възпрепятства човек от развиване на пълните му възможности.
Справяне с дислексията
Справянето с дислексията и нейното преодоляване изисква
- Подкрепа и разбиране
- Създаване на стимулираща и позитивна среда
- Използване на честотни пластири, които могат да помогнат за успокояване на нервната система
Естествен подход за лечение: B.E. Well
B.E. Well честотен пластир помага за преодоляване на дислексията. Този продукт насърчава създаването на нови синапси в мозъка, стимулира когнитивния потенциал на детето, намалява нервността, напрежението, стреса и чувството на неудовлетвореност. Честотите се активират от контакта с кожата, действат от 4 до 7 дни, след което пластирът се отделя сам. Пластирите са 100% безопасни, могат да се използват и при бебета над 6 месеца, бременни жени и кърмачки. Работят на принципа на квантовата медицина и резонанса на клетките на тялото с честотите от пластира.
Какво друго е важно за преодоляването на дислексията?
Ранното идентифициране и адекватната намеса играят решаваща роля за минимизиране на въздействието на състоянието върху цялостното благосъстояние на индивида. Ако възникнат съмнения за дислексия, се препоръчва да се потърси цялостна оценка от квалифициран професионалист – логопед, училищен психолог или специалист по нарушения в обучението. Те могат да предоставят персонализирани насоки въз основа на специфичните предизвикателства пред детето и неговите силни страни.
- Работата със специалисти по четене или използването на помощни технологии като софтуер за преобразуване на текст в реч могат да подобрят уменията за четене.
- Логопедичната и езикова терапия се занимава със специфични езикови умения, докато професионалната терапия се фокусира върху фините двигателни умения и координацията.
- Участието на родителите е от съществено значение. Стратегиите за подпомагане на ученето у дома трябва да съобразят различните активности с индивидуалните нужди и предпочитанията на детето.
Едновременното четене на глас заедно с детето, слушането на аудиокниги и игрите за визуално проследяване на думи са някои от полезните занимания.
От изключително значение е да се работи върху самочувствието на детето, върху положителното му отношение към себе си, както и да приемем факта, че дислексията не е ограничение, а само предизвикателство, което можем да преодолеем.