Болката в коляното е често срещан проблем, който обикновено се появява внезапно и става нежелан спътник на нашето ежедневие, като се проявява по различни начини.
Намалена подвижност, затруднено ходене или изкачване на стълби или болезнено изпълнение на любими дейности са само част от предизвикателствата, които болката в коляното може да донесе.
В момента, в който болката в коляното започне да се отразява отрицателно на ежедневието ви, намалявайки способността ви да вършите нещата с лекота, тя се превръща в нещо повече от физическо предизвикателство и носи със себе си емоционално бреме.
И не, болката в коленете не е строго свързана с възрастта, спортуването или определена работа. Може да се случи на всеки и почти всеки от нас се е оплаквал от болка в коленете поне веднъж в живота си. Можем да отдадем това на сложната роля, която има коляното, като една от най-важните стави в нашето тяло.
Ролята на коляното в нашето тяло
Малцина от нас някога са се замисляли за коленете си до момента, в който усетят оплаквания, които затрудняват движенията им и след това причиняват различни неудобства. Коляното е една от най-важните стави в нашето тяло и играе ключова роля както за подвижността на долните крайници, така и за поддържането на стабилността и баланса на цялото тяло.
Коляното ни позволява да ходим, бягаме, сгъваме и изпъваме краката си. По време на ходене или бягане коляното поема тежестта на тялото и позволява плавно движение. Освен това то участва и в сложни движения като скачане, навеждане и обръщане, което ни позволява да изпълняваме различни дейности.
Тялото ни функционира най-добре, когато всички негови части са в хармония и баланс; всяко отклонение от нормата, особено в ставите, намалява нашите физически възможности. И когато попаднем в ситуация, в която сме ограничени в движенията си и обикновени дейности като например обуване и връзване на връзки на обувките става трудно и натоварващо, започваме да проявяваме нервност и недоволство.
Анатомия на коляното
Колянната става се състои от три кости – долната част на бедрената кост, горната част на големия пищял и капачка. Те са покрити със ставен хрущял и заедно с двата менискуса (външен и вътрешен), вътрешните кръстни връзки (предна и задна), колатералните връзки (медиална и латерална), ставната капсула и залавящите се отстрани мускули образуват колянната става.
Нараняванията на коляното включват дислокации, разтягане или разкъсване на връзки, увреждане на хрущяла или възпаление на сухожилията. В допълнение към нараняванията стареенето, наднорменото тегло, ставните заболявания или генетичните фактори могат да допринесат за развитието на болка и дискомфорт в коляното.
Най-честите причини за болка в коляното
Различни фактори могат да причинят болка в коляното. Някои от тях са свързани с начина на живот и използването на тази става, други са част от промените в тялото, които идват с възрастта. Причина за болката могат да бъдат и различни видове травми, които са се случили някога през живота, различни заболявания или генетични фактори и промени в самата костна структура поради липсата на определени минерали в организма.
Травма на коленните връзки
В коляното има няколко връзки, които свързват костите в ставата, осигурявайки стабилност и опора. Навяхвания или разкъсвания на връзки, като преден или заден лигамент (ACL или PCL), са честа причина за болка в коляното. Тези наранявания обикновено са резултат от спортни дейности (особено такива, които изискват внезапни спирания, промени в посоката на движение или скачане), от злополуки или травматични събития. Най-честите симптоми, придружаващи този вид нараняване са силна болка, оток, загуба на стабилност или т.нар. пукане по време на или след нараняването.
Остеоартрит
Това е постепенно напредващо дегенеративно заболяване, което засяга хрущяла в ставата. Липсата на хрущял кара костите да се трият една в друга, което води до болка, намалена подвижност и подуване на коляното. Артрозата засяга най-често възрастните хора, но може да се прояви и при млади хора, които имат генетична предразположеност към този вид заболяване или може да възникне в резултат на травми, които не са лекувани правилно.
Коляно на бегача
Това е синдром, който се характеризира с болка или дискомфорт, произлизащи от контакта между пателата (колянното капаче) и фемура (бедрената кост) при движения в колянната става. Често се среща в спортове, свързани с бягане, скачане или еднообразни движения на долните крайници, поради засяга най-вече с бегачите в леката атлетика. Като основна причина за появата на "коляно на бегача" се счита неравномерното теглене на главите на четириглавия бедрен мускул, което причинява изместване на капачката, като така се създава допълнително триене и натиск между нея и бедрената кост. В резултат на тези сили се травмира хрущялната повърхност под капачката, което води до дразнене, възпаление и хондромалация (размекване на хрущяла). Вторично този синдром може да се появи и след фрактури, травми в коляното, туморни заболявания и др.
Обикновено пациентите се оплакват от болка в коляното, локализирана в областта зад или около капачето, която се изостря при спортуване, ходене, изкачване на стълби или продължително седене.
Травма на менискуса
Менискус е другото име на хрущяла в коляното, който предотвратява триенето между бедрената кост и подбедрицата. Нараняването на менискуса възниква поради различни причини - естеството на движенията, които извършвате често, внезапно усукване на коляното заради прекомерна тежест или повтарящи се дейности, които включват сгъване и разгъване на коляното. Нараняванията могат да бъдат причинени и от падания, удари и други травми, както и от дегенеративни промени поради стареене. Симптомите на нараняване на менискуса са болка в коляното, подуване, намалена подвижност на ставата и пукане в коляното.
Претоварване на коляното
Повтарящите се дейности, като бягане или вдигане на големи тежести, могат да претоварят коляното, което води до болка и възпаление. Този вид наранявания често засягат спортисти, хора, които се занимават с тежък физически труд, както и тези с наднормено тегло. Симптомите, които може да изпитате, са: болка в предната част на коляното или отстрани, чувствителност при допир, подуване и ограничен обхват на движение.
Заболявания и възпаления на колянната става
Различни видове заболявания като артрит или някои видове автоимунни заболявания, които атакуват собствената ви тъкан, могат да причинят болка в коляното. Болестите на коляното включват подагра, бурсит, киста на Бекер и болест на Osgood-Schlatter. Разбира се, тези заболявания изискват точна диагноза и следователно назначаване на терапия.
При поява на болка в коляното, независимо от причината, всички се стремим да я премахнем и облекчим възможно най-скоро. В зависимост от сложността на проблема терапиите могат да бъдат дългосрочни и много сложни. Конвенционалните терапии най-често включват почивка, изолация на коляното, лекарствена терапия или физиотерапия. За щастие, светът на медицината непрекъснато се развива като ни дава възможност да открием нови подходи, които могат да променят начина, по който лекуваме проблемите си. Един такъв нов подход са честотните пластири, иновативни продукти на квантовата медицина, които премахват енергийните блокажи в тялото, които се проявяват под формата на болка.
Лепенка с честоти Recovery като средство за облекчаване на болки в коляното
Честотният пластир Recovery е ефективно средство за облекчаване на болките в коленете. Съвременната медицина често използва терапия с честоти, но това, което прави Recovery уникален, е лесният му достъп и употреба чрез квантови лепенки. Той стимулира процеса на самолечение на тялото, като премахва енергийните блокажи, които водят до възпаление и болка.
Лепенките са лесни за използване – залепват се на мястото на болката и се активират при контакт с кожата. Те стимулират кръвообращението и обновяването на тъканите, като работят до 7 дни. Също така са водоустойчиви.
При хронични болки се препоръчва използването на няколко лепенки едновременно за няколко седмици. Може да се комбинират и с лепенки B.E Well за подобряване на спортните резултати. Recovery е популярен избор сред спортистите, благодарение на естествения си подход и липсата на странични ефекти, което го прави подходящ за хора с чувствителен стомах.