Респираторните инфекции идват най-често при рязка смяна на времето и се превръщат в неизбежен и нежелан гост на всеки от нас, от който не е лесно да се отървем.
Респираторните инфекции са заболявания, които атакуват дихателните органи и дихателните пътища, включително носа, гърлото, трахеята, бронхите и белите дробове. Въпреки че при правилно лечение в повечето случаи преминават за няколко дни, при продължително действие респираторните инфекции могат да изтощят организма в значителна степен и да ни откъснат от обичайните ежедневни дейности.
Ако респираторните инфекции ни сполетяват няколко пъти в годината, което вече е почти правило, лесно можем да си дадем сметка колко време и енергия отделяме в борбата с тях. Родителите на малки деца са още по-наясно с това, защото респираторните инфекции при тях се случват по-често и обикновено се предават от един член на семейството на друг.
Какво причинява респираторни инфекции?
Респираторните инфекции се причиняват от различни видове болестотворни организми като вируси, бактерии и в някои случаи гъбички. Най-често причината са различни вируси, които лесно се предават по въздушно-капков път или при контакт със заразена повърхност или човек.
Вирусните респираторни инфекции са тези, които наричаме грип или настинка и се лекуват сравнително лесно с адекватни домашни грижи. Когато става въпрос за респираторни инфекции, които често водят до пневмония, те най-често се причиняват от различни бактерии. Гъбичките също могат да причинят респираторни инфекции, особено при хора с отслабен имунитет.
Различни алергени - полени, акари, прах и други, оказват пряко влияние върху дихателната ни система и често ни причиняват страдание. Не трябва да пренебрегваме и влиянието на замърсения въздух и различните химикали, които предизвикват дразнене на дихателните пътища и кашлица. Продължителното ни излагане на тяхното влияние също може да доведе до респираторни инфекции и в някои случаи дори до увреждане на дихателните органи.
Хората с отслабена имунна система - възрастни хора, деца, бременни жени или хора с хронични заболявания, често са по-податливи на респираторни инфекции, най-вече по време на сезонните грипове и вируси, на които всички сме изложени.
В зависимост от причинителя на вашата респираторна инфекция ще получите различни оплаквания.
Симптоми на респираторните инфекции
Един от първите и най-чести симптоми е хремата, която обикновено е придружена и от други признаци на дразнене на дихателните пътища.
- Кашлица - Това е един от най-често срещаните симптоми на респираторна инфекция, с различна проява и продължителност на действие. Кашлицата е реакция от дразненето на дихателните пътища и може да бъде изключително интензивна. При респираторна инфекция разпознаваме суха или продуктивна (влажна) кашлица, която понякога е придружена от експекторация (отделяне на секрет).
- Възпалено гърло - Възпаленото гърло често придружава респираторните инфекции с усещане за дразнене, дращене или болка в гърлото, което затруднява преглъщането, а понякога е съпътствано и от дрезгав глас.
- Затруднено дишане - При някои инфекции може да се появи затруднено дишане, особено при бронхит или пневмония и често е свързано с цялостно изтощение на организма.
- Повишена температура - Треската е често срещан симптом и е индикация, че имунната система се бори с инфекцията.
- Умора и изтощение - Инфекциите често причиняват усещане за обща слабост и умора, тъй като тялото ни е съсредоточено върху борбата с вируса и инфекцията и поради това няма сила и енергия.
- Болка в тялото и мускулите - Болките в мускулите и ставите са чест спътник на респираторните инфекции. Понякога бъркаме този вид болка с други хронични болки като болки в гърба, но истината е, че те са пряко свързани с вируса, на който сме изложени.
- Главоболие - Главоболието е често срещан симптом и може да се появи поради повишено налягане в областта на синусите или общото усилие на тялото по време на инфекция.
- Загуба на апетит - Инфекциите могат да намалят апетита, което може да причини временна загуба на тегло.
- Диария или гадене - Някои хора могат да получат симптоми на стомашно-чревно разстройство, като диария или гадене, особено при някои видове респираторни инфекции.
В зависимост от общото състояние на организма и вида на респираторната инфекция, която ви е засегнала, може да страдате само от някои от симптомите или от повечето от тях. Грипът обикновено протича с всички изброени симптоми и възстановяването от него е по-дълго, докато настинката може да премине без всички симптоми и да продължи много по-кратко.
Въпреки факта, че респираторните инфекции не са сериозно заболяване и обикновено се решават с домашно лечение, в сезона на грипа повечето от нас се чудят как да подсилят организма си и да ги избегнат. И когато сме изложени на тях, търсим най-лесния и бърз начин да ги преодолеем.
Как да се борим с респираторните инфекции по естествен начин?
За да не мислим как да подсилим организма си, чак когато сме пряко изложени на вируси, най-добре постоянно да укрепваме имунната си система по естествен път.
Точно за това могат да ви помогнат честотните пластири, тъй като основната им роля е да поддържат тялото в състояние на енергиен баланс, в който тялото ни по-лесно да устои на влиянията на околната среда.
Как работят честотните пластири Recovery?
Честотните пластири Recovery могат да ви защитят като се поставят върху две ключови акупунктурни точки:
За най-добър ефект при респираторни инфекции пластирите трябва да се поставят и на двете точки от лявата и дясната страна на тялото – общо четири точки. Честотите на пластирите стимулират тези важни области непрекъснато за период от 4 до 7 дни – толкова, колкото обикновено трае действието им върху кожата.
Можете да ги използвате:
- Превантивно – за укрепване на имунната система на организма.
- При първите симптоми – ако имате болки в гърлото или възпалено гърло, можете да залепите един или два пластира директно върху засегнатата област.
Безопасност и подходяща употреба
Пластирите са напълно безопасни и нямат странични ефекти. Те са подходящи за облекчаване на настинки и респираторни инфекции при възрастни и деца над 6 месеца.
Ако използвате пластирите за малко дете:
- Разрежете пластирите на половина с ножица.
- Поставете половинките върху посочените точки KI27 и LU1 от лявата и дясната страна на тялото.
Това помага за облекчаване на симптомите и насърчава по-бързото възстановяване. Пластирите са особено подходящи за хора с чувствителен стомах, които избягват класическите нестероидни противовъзпалителни терапии.
Комбинация за по-добри резултати
За всички, които искат цялостна подкрепа през сезона на настинките и грипа, препоръчваме комбинация от:
B.E. Well пластири – подобряват настроението, енергията, осигуряват вътрешен мир и по-добър сън.
Recovery пластири– ускоряват процеса на самолечение на тялото
Не е нужно да чакате вируси, грип и настинки да почукат на вратата ви. Поръчайте нашите пластири с честоти за възстановяване още сега и защитете себе си и своите близки!