Безсънието е нарушение на съня, което, ако не бъде разрешено за дълъг период от време, може да повлияе негативно на вашето психическо и физическо здраве, както и на качеството на живота ви.
Докато има хора, които заспиват веднага щом затворят очи или легнат в леглото, така има и повече хора, които имат проблеми със заспиването. Независимо дали през нощта се борите с поток от мисли, които не можете да спрете, лежите с широко отворени очи с часове или се мятате от една страна на друга, ясно е, че имате проблем, наречен безсъние.
И докато една безсънна нощ не означава кой знае какво, а може би дори две, ако безсънието се появява непрекъснато и се превърне в неразделна част от нощта, трябва да направите нещо за себе си.
Безсънието и безсънните нощи не се появяват просто ей така, зад тях стоят редица фактори, които пряко или косвено водят до недоспиване. И именно повлияването на тези фактори е първата стъпка към връщане на добрия сън в живота ви.
Вероятно се питате...
"Какво причинява безсъние?"
Безсънието обикновено се проявява като комбинация от различни емоционални, психологически и физически фактори, както и такива, които идват от ежедневието и средата, част от които сме всички ние.
Най-честите фактори, които водят до безсъние са:
Неправилни навици за сън
Ако развием лоши навици, свързани със заспиването, както и със събуждането, или ако свикнем да наваксваме съня през деня, това неминуемо ще доведе до безсъние и нарушения на съня. Може би не се притесняваме, докато ефектите от това не се забелязват веднага или сме още млади и можем да се справим, но в дългосрочен план със сигурност ще почувстваме ефекта от лошите навици за сън.
Физически болки и дискомфорт
Хората, които страдат от хронична болка или някакво физическо заболяване, често имат проблеми със съня. В допълнение към самото усещане за болка, невъзможността да се намери подходяща позиция на тялото поради болка, допълнително води до проблеми със съня. По-специално, болката, свързана с гръбначния стълб и гърба, може да бъде източник на безсъние.
Лоши навици преди лягане
Повечето от нас трудно се отделят от екрана и често преди сън посягат към скролване в социалните мрежи, гледане на видео или търсене на съдържание. Така наречените „сини екрани“ и тяхното влияние отдавна са част от изследванията върху нарушенията на съня. Към списъка с лоши навици преди лягане можете да добавите и хранене непосредствено преди сън, алкохол или консумация на захар и кофеин.
Използване на терапии и лекарства
Някои лекарства – напр. лекарства за кръвно налягане, антидепресанти или обезболяващи за хронична болка, могат да нарушат съня и да причинят безсъние. Ето защо се препоръчват максимално естествени лечения за определени състояния, при които честотните пластири могат да помогнат.
Околна среда и място за спане
Мястото за спане трябва да отговаря на определени условия, които се отнасят преди всичко до температура, ниво на шум и осветление. Ако някое от тях е неправилно, вместо механизма на съня, вероятно ще натиснем спусъка за безсъние.
Хормонални промени и възраст
Хормоналните промени, особено тези, които настъпват с възрастта, също са пряко свързани с нарушенията на съня и безсънието. С напредване на възрастта спим по-зле, именно поради натрупването на всички фактори, които влияят на съня.
Депресия и тревожност
Хората, страдащи от депресия или тревожност, може да имат проблеми със съня в резултат от промени в настроението и неспособност да контролират емоциите си. Същото важи и за тези от нас, които са преживели травматично събитие или са претърпели емоционална загуба в предишния период.
Дори когато сте сигурни, че горепосочените фактори са под ваш контрол, ежедневните дейности, които практикуваме, графикът, който имаме, както и задълженията, до голяма степен определят качеството на нашия сън.
Ако темпото ни е такова, че не оставя много място за релаксация и ни е трудно да се „изключим“, вероятно ще се поставим в ситуация, в която ни е трудно да заспим.
Информацията, на която сме изложени всеки ден, нейното количество и важност за нас, довежда мозъка ни до състояние на постоянно претоварване, което от своя страна се отразява негативно на съня.
Повечето хора свързват безсънието с неспособността да следват потока на собствените си мисли, да ги контролират и следователно да се изключат преди заспиване.
За да разберем какво ни лишава от сън, можем да започнем с анализ на деня си и като си задаваме някои въпроси - кога се събуждаме, как се събуждаме, какви задачи се опитваме да свършим през деня, под напрежение ли сме, имаме ли време да се отпуснем?
Значението на съня за нашия организъм
Смело можем да кажем, че добрият и качествен сън е пазител на нашето здраве. Организмът ни е „програмиран“ още от раждането така, че има нужда от сън, точно толкова, колкото от вода и храна. Оптималното количество сън за възрастен човек е 8 часа.
По време на съня и най-дълбоката му фаза тялото ни и целият организъм преминават през процес на регенерация. Всички клетки на нашето тяло се обновяват, следователно тялото става по-силно, а с него и нашата имунна система.
По време на сън мозъкът ни получава необходимата почивка, която не можем да си позволим, докато сме будни. Следователно, запазването на основните когнитивни функции - паметта и способността за учене, до голяма степен зависи от съня. Добрият и качествен сън подобрява способността за концентрация, решаването на проблеми и вземането на решения.
Сънят влияе и върху настроението ни, както и върху емоционалната стабилност и по-силната устойчивост на стрес. Добрият сън има положителен ефект върху поддържането на психичното ни здраве.
Колкото сънят е необходим за поддържане на баланса на нервната ни система, толкова е важен и за поддържане на физическото ни здраве. Сънят допринася за възстановяване на енергията и предотвратява натрупването на умора в тялото ни. По този начин се предотвратява появата на различни хронични заболявания като хипертония и диабет.
И сънят е този, който ни помага да поддържаме телесното си тегло под контрол, защото чувството на умора често ни кара да ядем твърде много и най-често висококалорична храна, за да функционираме. Освен това качественият сън помага и за поддържане на хормоналния баланс на организма.
Когато осъзнаем значението на съня за поддържане на здравето и целия организъм в оптимално състояние, както и колко много ползи носи той за пълноценното ни функциониране, е ясно, че ще направим всичко по силите си, за да се спасим от безсънието.
Първата стъпка, която трябва да направим, е да променим лошите навици, както в живота, така и тези, свързани със съня. Въпреки че има различни методи, чрез които можем да повлияем на нервната си система и по този начин да премахнем безсънието, ние сме наясно, че не винаги имаме време за тях.
Могат ли пластирите B.E. Well да помогнат за подобряване на съня?
До тук разбрахме, че повечето от показателите, които водят до безсъние, са пряко свързани с нервната система и ежедневното негативно въздействие на различни фактори върху нея.
Честотните пластири B.E. Well подобряват функциите на нервната система и допринасят за поддържането на нейното оптимално състояние. Когато нервната система е в състояние на баланс, ние сме спокойни, концентрирани, без напрежение и в такова състояние най-лесно заспиваме.
B.E. Well съдържат честоти за правилното функциониране на нервната система, които се активират при контакт с нашата кожа, резонират с честотите на нашия организъм и по този начин го връщат в състояние на баланс.
B.E. Well съдържат честотата на Земята, която има успокояващ ефект върху нашия организъм и помагат при нарушения на съня и състоянията, водещи до безсъние, като промени в настроението, тревожност или депресия.
Препоръчително е да се поставят в областта на гръбначния стълб между лопатките, на гръдната кост или на два пръста под пъпа. Те са напълно безопасни, не предизвикват странични ефекти, така че родителите ги прилагат дори при бебета над 6 месеца, които се будят много през нощта, а също така се използват от бременни и кърмачки. Най-важното е, че те действат върху нашия организъм през цялото време, докато са залепени за тялото ни.
Също така е добре да знаете, че пластирите B.E.Well могат да се комбинират с други честотни пластири за постигане на по-пълноценен положителен ефект върху тялото ни.